واریس


علائم واریس

علائم اصلی واریس بسیار مشهود و دارای وریدهای معیوب است که معمولاً روی پاها است، همچنین ممکن است درد یا تورم و سنگینی دراطراف وریدهای بزرگ شده وجود داشته باشد.

در بعضی موارد، می‌توانید تورم و تغییررنگ تجربه کنید. در موارد شدید، رگ‌ها به میزان قابل‌توجهی خون‌ریزی می‌کنند وامکان تشکیل زخم وجود دارد.

تشخیص واریس

پزشک برای تشخیص وریدهای‌واریسی، احتمالاً هنگام نشستن یا ایستادن پاها و رگ‌های قابل‌مشاهده شما را معاینه خواهد‌کرد. ممکن است از شما درمورد هرگونه درد یا علائمی که دارید، سوال کنند.

همچنین ممکن است پزشک بخواهد سونوگرافی انجام دهید تا جریان خون را بررسی کند. این یک آزمایش غیرتهاجمی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کند و به پزشک شما این امکان را می‌دهد تا وضعیت جریان خون در رگ ها را بررسی کند.

درمان و پیشگیری از واریس

به‌طورکلی، پزشکان در درمان واریس محافظه‌کار هستند. احتمالاً به جای توصیه درمان‌های تهاجمی‌تر، پیشنهاد می‌کنند در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

تغییرات سبک زندگی

تغییرات زیر ممکن است به پیشگیری از شکل‌گیری و یا وخیم‌تر شدن واریس کمک کند:

– خودداری از ایستادن طولانی‌مدت

– کاهش‌وزن یا حفظ وزن سالم

– ورزش برای بهبود جریان خون

– استفاده از جوراب‌های فشرده‌سازی

اگر قبلاً رگ‌های واریسی داشتید، باید این اقدامات را انجام دهید تا از ابتلا به واریس جدید جلوگیری کنید. همچنین هنگام استراحت یا خواب، پاهای خود را بلند کنید.

فشرده سازی

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که جوراب مخصوص فشرده‌سازی بپوشید. این جوراب‌ها به اندازه کافی روی پاها فشار می آورند تا جریان خون به قلب تسهیل شود. همچنین تورم را نیز کاهش می‌دهند.

عمل جراحی

اگر تغییر در شیوه زندگی جواب نداد یا اگر واریس باعث ایجاد درد زیادی شود یا به سلامت کلی آسیب برساند، ممکن است پزشک یک روش تهاجمی را امتحان کند.

بستن و برداشت ورید یک روش درمانی است که نیاز به بیهوشی دارد. در فرایند عمل جراحی، جراح شما بریدگی‌هایی در پوست ایجاد می‌کند، قسمت واریسی را بریده و از طریق برش‌ها برداشته می‌شود. اگرچه ورژن‌های مختلفی از این نوع جراحی‌ها ایجاد شده است، معمولاً کمتر انجام می‌شود زیرا گزینه‌های جدیدتر و تهاجمی کمتری در دسترس است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به بیمارستان پاستور نو تهران است.