مرگ‌استخوان


بیماری پرتس نوعی بیماری نادر در دوران کودکی است که لگن را درگیر می‌کند. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که خون‌رسانی به سر گرد شده استخوان‌ران (استخوان‌ران) مختل شود. بدون خونرسانی‌کافی، سلول‌های استخوان می‌میرند، این فرآیند نکروز آواسکولار نامیده می‌شود. اگرچه اصطلاح «بیماری» هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بیماری پرتس در واقع یک مراحل پیچیده از مراحل است که می‌تواند چندین سال طول بکشد. با پیشرفت شرایط، استخوان ضعیف شده سر استخوان ران («توپ» مفصل «توپ و سوکت» مفصل ران) به تدریج شروع به فروپاشی می‌کند. باگذشت زمان، خون‌رسانی به سر استخوان ران برمی‌گردد و استخوان شروع به رشد مجدد می‌کند.
درمان بیماری پرتس به رشد مجدد استخوان به شکل‌گردتر که هنوز در سوکت مفصل‌ران قرار دارد، کمک می‌کند. این امر به مفصل‌ران کمک می‌کند تا به طور طبیعی حرکت کند و از مشکلات‌ران در بزرگسالی جلوگیری می‌کند.
رویکرددرمانی در مرکز جامع‌توانبخشی استفاده از روش‌های غیرجراحی است. در این کلینیک سعی می‌شود تا متد پلکانی و باکمک روش‌هایی مانند ورزش، بریس و فیزیوتراپی تا حدامکان از جراحی پیشگیری شود. در صورت ضروری بودن جراحی، بیمار به بهترین جراحان ارجاع داده خواهد شد.
پیش‌آگهی طولانی مدت‌کودکان پرتس در بیشتر موارد خوب است. پس از ۱۸ تا ۲۴ ماه درمان، اکثر کودکان بدون محدودیت عمده به فعالیت‌های روزمره خود برمی‌گردند.
بیماری پرتس همچنین باعنوان Legg-Calve-Perthes نیز شناخته می‌شود این نام‌گذاری بر اساس اسامی سه پزشکی که اولین بار این بیماری را توصیف کردند، است و بطور معمول در کودکان بین ۴ تا ۱۰ سال رخ می‌دهد. این بیماری در پسران پنج برابر بیشتر از دختران شایع تر است، بااین وجود احتمال دارد آسیب‌های گسترده‌تری به استخوان در دختران وارد کند. در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد، هر دو باسن تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
در بیماری‌پرتس چهار مرحله وجود دارد:
اولیه / نکروز:
در این مرحله از بیماری، خون‌رسانی به سر استخوان‌ران مختل شده و سلول‌های استخوانی می‌میرند. این ناحیه به شدت ملتهب و تحریک می‌شود و ممکن است کودک شما علائمی از بیماری مانند لنگی یا راه‌رفتن متفاوت را نشان دهد. این مرحله اولیه ممکن است چندین ماه طول بکشد.
تکه تکه شدن:
طی یک دوره ۱ تا ۲ ساله، بدن استخوان مرده زیر غضروف مفصلی را برداشته و به سرعت آن را با یک استخوان نرم و اولیه «استخوان بافته شده» جایگزین می‌کند. در طی این مرحله است که استخوان در وضعیت ضعیف‌تری قرار دارد و سر استخوان ران احتمال سقوط در موقعیت صاف‌تری دارد.
اصلاح مجدد استخوان جدید و محکم‌تری ایجاد شده و شروع به شکل‌گیری در ناحیه استخوان ران می‌کند. مرحله اصلاح مجدد اغلب طولانی ترین مرحله بیماری است و می‌تواند چند سال طول بکشد.
مرحله بهبود یافته:
در این مرحله رشد مجدد استخوان کامل شده و سر استخوان ران به شکل نهایی خود رسیده است. اینکه چقدر شکل آن به گرد نزدیک‌تر باشد به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله میزان آسیب در مرحله تکه‌تکه شدن و همچنین سن کودک در شروع بیماری، که بر پتانسیل رشد مجدد استخوان تأثیر می‌گذارد.
علت بیماری پرتس مشخص نیست. برخی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ممکن است ارتباط‌ژنتیکی با پیشرفت پرتس وجود داشته باشد، اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود.
هدف از درمان تسکین علائم دردناک، محافظت از شکل سراستخوان‌ران و بازیابی حرکت طبیعی مفصل‌ران است. اگر سر استخوان ران درمان نشود، می‌تواند تغییر شکل دهد و به‌خوبی درون استابولوم قرار نگیرد، که می‌تواند منجر به مشکلات بیشتر مفصل‌ران در بزرگسالی، مانند شروع زودرس آرتروز شود.
گزینه‌های‌درمانی زیادی برای بیماری پرتس وجود دارد. پزشک شما چندین فاکتور را هنگام تهیه یک برنامه‌درمانی برای کودک در نظر می‌گیرد، از جمله:
– سن کودک شما: کودکان جوان (۶ سال به پایین) پتانسیل بیشتری برای ایجاد استخوان سالم و جدید دارند.
– میزان آسیب به سر استخوان ران: اگر بیش از ۵۰درصد از سر استخوان ران تحت تأثیر نکروز قرار گرفته باشد، احتمال رشد مجدد بدون تغییر شکل کمتر است.
– مرحله بیماری در زمان تشخیص بیماری در کودک شما: چقدر کودک در روند بیماری قرار دارد، بر گزینه‌های درمانی که پزشک شما توصیه می‌کند تأثیر می‌گذارد.
در اکثر موارد، پیش‌آگهی طولانی مدت برای کودکان مبتلا به پرتس خوب است و آن‌ها بزرگتر می‌شوند و دیگر مشکلی در ران ندارند.
اگر تغییر شکل در شکل سر استخوان ران باقی بماند، احتمال بیشتری برای مشکلات آینده وجود دارد. با این حال، اگر سر استخوان تغییر شکل‌یافته هنوز در استابولوم قرار دارد، ممکن است از مشکلات جلوگیری شود. در مواردی که تغییر شکل‌سر به خوبی در استابولوم قرار نمی‌گیرد، درد مفصل ران یا شروع زودرس آرتروز در بزرگسالی احتمال دارد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به بیمارستان پاستور نو تهران است.