روز جهانی ایدز


ویروس ایدز چیست؟

ویروس ایدز همان ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان است که بیماری ایدز را به وجود می‌آورد.

ایدز تا به حال جان میلیون‌ها انسان را مبتلا کرده است و در سرتاسر جهان هر ساله میلیون‌ها انسان به ویروس “اچ. آی. وی” آلوده می‌شوند. تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است.

بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می‌شود به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونت‌ها نیست.

ویروس ایدز از طریق هوا یا غذا منتقل نمی‌شود.

ویروس ایدز چگونه منتقل می‌شود؟

فرد آلوده به ویروس ایدز ویروس را در مایعات خاص بدنش از جمله خون، شیر و … حمل می‌کند. انتقال ویروس فقط در صورتی میسر است که این چنین مایعات آلوده به ویروس ایدز وارد جریان خون فرد دیگری بشوند. معمولاً انتقال ویروس ایدز از یکی از این راه‌ها اتفاق می‌افتد:

1-  تماس جنسی بدون پیشگیری با فرد آلوده به ایدز.

2-  استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک با یک فرد آلوده به ویروس ایدز.

3-  انتقال ویروس از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان، یا شیردهی.

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز

بلافاصله بعد از آلوده شدن، برخی افراد ممکن است علائمی گذرا شبیه یک سرماخوردگی ساده داشته باشند. حتی ممکن است آلوده شده باشند، اما کاملاً احساس سلامت کنند. تنها راهی که شخص می‌تواند از وضعیت خود مطمئن شود انجام آزمایش برای کشف آنتی بادی‌های ضدویروس ایدز (پروتئین‌هایی که در بدن برای مبارزه برعلیه ویروس ایدز تولید می‌شوند) است.

در چه مواردی باید آزمایش ایدز انجام شود؟

اگر شخص به هر دلیل احتمال می‌دهد که به ویروس ایدز آلوده شده باشد باید هرچه سریع‌تر مورد آزمایش قرار گیرد، زیرا حتی در اولین مراحل بیماری باید گام‌های سازمان‌یافته‌ای برای حفظ درازمدت سلامتی فرد برداشته شود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به بیمارستان پاستور نو تهران است.